Wszystko zaczęło się w połowie lat 90. kiedy Ward Cunningham opracował technologię wiki. Jej rozprzestrzenianie rozpoczęło się jednak dopiero w roku 2001, z momentem powstania Wikipedii. Cunningham w najśmielszych snach nie spodziewał się zapewne, że jego projekt zyska popularność i odniesie tak wielki sukces. Rozpoczęła się rewolucja - Internet rządzony przez potężne "dot-comy", zamienił się w Web 2.0, gdzie władza należy do użytkowników.
Dzisiaj rozwiązania z Web 2.0, jak blogi, serwisy społecznościowe, wiki, streaming video, kanały RSS i inne, są coraz częściej wykorzystywane w przedsiębiorstwach. Enterprise 2.0 to jednak nie tylko nowe oprogramowanie, ale kompletnie inny sposób myślenia o firmie. Zmiana w komunikacji wewnętrznej wpływa na funkcjonowanie organizacji, sprawia, że firma staje się dynamiczna, giętka, zdecentralizowana i dzięki temu łatwiej dostosowuje się do zmian jakie zachodzą w jej otoczeniu. Nowe narzędzia są też wyjątkowo przydatne w komunikacji zewnętrznej. Dzięki nim firma może budować zaufanie, pozytywny wizerunek, a nawet skupiać wokół swoich produktów całe społeczności.
- Trend Enterprise 2.0 postuluje przeniesienie narzędzi społecznościowych, znanych z Web 2.0, do organizacji biznesowych. Ma to zapewnić między innymi łatwiejszą obsługę, niższe koszty wdrożenia, szkoleń i utrzymania aplikacji, szybszą adaptację oraz przede wszystkim lepsze wykorzystanie potencjału pracowników i ich zaangażowania - wyjaśnia Tomasz Karwatka z firmy Divante. Enterprise 2.0 to także aktywizacja klientów i wykorzystanie ich umiejętności dla rozwoju firmy. Fundacja Mozilla, dzięki milionom wolontariuszy na całym świecie zbudowała Firefoxa - jedną z najlepszych przeglądarek internetowych na rynku. Podobnie powstał system operacyjny Linux, czy pakiet Open Ofice. Wymierne efekty wdrażania Enterprise 2.0 można zaobserwować na przykładzie takich korporacji jak Dell, Google, Yahoo!, Netflix, Flickr, Technorati, Skype czy eBay.
W ludziach na całym świecie drzemie niewyobrażalny potencjał, który tylko czeka aby go wykorzystać. Jak to zrobić? Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne...
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz